Historická exkurze 6. tříd v Písku

V pondělí dne 15. 4. 2019 se třídy 6.A a 6.B vydaly na pravěkou exkurzi do Prácheňského muzea v Písku. Když dorazily před muzeum, rozdělily se do třech skupin po 17 dětech dle abecedy. Čekali jsme jen exkurzi, ale pak jsme se dozvěděli, že si budeme moct vyzkoušet spoustu zajímavých věcí, například jak rozdělat oheň, jak umlít mouku pomocí dvou kamenů položených na sobě, jak tkát látku na starém stroji a jak stavět pravěké obydlí pomocí kůže z jelena, dřeva a provázků. V další expozici jsme si mohli prohlédnout kostru z pohřebiště, vedle níž byla položená náušnice, kterou měl tento člověk údajně na sobě před svou smrtí, staré vázy, různě barevné náhrdelníky, bílé kruhové náušnice, modré, bílé nebo zelené náramky, měděné nože, výstroj pro pravěkého bojovníka a úlomky vzácných předmětů. Paní lektorka nám vysvětlila, proč měď mění časem barvu, tj. zelená nebo modrá. Je to kvůli působení oxidu uhličitého, vzduchu a ostatních prvků na měděné těleso, může to být způsobeno také stářím. S touto milou paní jsme také hráli různé naučné hry, například jak to asi vypadalo, když se lovil medvěd a jaký byl život v tlupě. Po prohlídce muzea jsme šli na kamenný most a tam jsme se dozvěděli, že tento most přežil údajně největší povodeň v České republice.

 

Viktorie Soudná, žákyně VI.A

 

Kalendář akcí

Farma "Když jsem já sloužil" - Berušky

Celodenní výlet na farmu. Příchod do MŠ v 7:45, návrat ve 14,00. Děti si vyzkouší jak to chodí na farmě. S sebou: batůžek, pití na celý den, 2 svačinky, obídek a i třeba nějakou dobrotu. Výlet zakončíme trošku netradičně, výletem na lesní hřiště a do školky se vrátíme MHD.