Páté třídy na exkurzi v Polabském skanzenu v Přerově nad Labem

Velikonoce jsou již sice za námi, ale my vám posíláme naši vzpomínku na exkurzi. Ráno 13. dubna jsme nezasedli v 8 hodin do lavic, ale na sedadla v autobuse. Po necelé hodině jízdy jsme zastavili v obci nedaleko Čelákovic. Nejdříve upoutal naši pozornost hrádek se sgrafitovou výzdobou (byl to první zadaný úkol). Chlapci si všimli upoutávky na Muzeu Moto Velo, že by to mohl být také výlet. Hlavním cílem ale byl skanzen s ukázkami lidového stavitelství Polabí, který byl vybudován na konci 19. století majitelem přerovského panství Ludvíkem Salvátorem Toskánským.  Expozice v době naší návštěvy byla koncipována na zvyky o Velikonocích - nejen výzdoba chalup, ale ukázky různých druhů pečiva na různé dny velikonoční doby, pletení pomlázek (druhy, velikost), oblékání i kroje Polabí. Prohlédli jsme si další stavby, které jsou uzpůsobeny různým tradičním řemeslům, kovárna (s křeslem a kleštěmi pro trhání zubů), chalupa ševce, švadleny, pekařky…

Dále uvádíme poznatky z prací žáků, co je zaujalo: škola, počet lavic, počet žáků v nich, „oslovská lavice“, vybavení třídy, obrazy, tabulky na psaní; staré stroje, které naši předkové používali v minulém století, vybavení na praní prádla (valcha). Byla zde spousta nástrojů, o kterých jsme ani nevěděli, na co se používaly. V chalupě pekařky jsme obdivovali různé druhy forem a vykrajovátek na výrobu velikonočních perníků. Nějaký ten perníček jsme si koupili jako památku a na ochutnávku. Nezapomněli jsme ani na koupi turistické vizitky - nejen na vzpomínku, ale třeba i pro další návštěvu.

Ve spolupráci s žáky 5. tříd Vladimíra Nepomucká, třídní učitelka 5.A

 

Kalendář akcí

ZOO Praha - Berušky

Celodenní výlet do ZOO Praha. S sebou batůžek, svačinku na celý den, pití, oběd. Příchod do MŠ do 8,00.

Den otevřených dveří v ZŠ

Dvě prohlídky s průvodcem (9 hodin; 16 hodin) 8.45-11.40 hodin možnost návštěvy některých vyučovacích hodin