Návštěva Planetária Praha ve Stromovce

Akci naše třída 5.A absolvovala 24. ledna 2022. Před budovou jsme se seznámili s expozicí, která je věnována prvnímu letu člověka do vesmíru a prvnímu kosmonautovi světa J. A. Gagarinovi. Dověděli jsme se, že jeho oblet Země trval 108 minut. Na všechny zapůsobil hlavní sál, sedačky, přístroje, technika.

Pořad se jmenuje Vesmír kolem nás. Opravdu nás seznámil se spoustou informací z vesmíru, například že v této době jsou vidět na obloze v ranních hodinách dvě planety - Jupiter a Saturn. Náš průvodce nám vysvětlil, že hvězdná souhvězdí jsou vlastně jen lidská představivost. Byla nám ukázána další galaxie, kterou můžeme vidět (pomocí dalekohledu) v Andromedě. Příjemně nás překvapilo promítání postupného střídání dne a noci na obloze. Naše třída dostala velkou pochvalu, na dotaz barvy Slunce jsme správně odpověděli: „Slunce má bílou barvu.“ Zaujal nás také vstupní prostor s různými ukázkami. Jedna z nejvíce překvapivých informací bylo vysvětlení, že černá díra není vlastně díra, ale obrovský tmavý vesmírný objekt, který působí svou přitažlivostí na jiná menší vesmírná tělesa v jeho dosahu. Zajímavostí, které se zde můžeme dozvědět, je opravdu hodně, Planetárium Praha určitě stojí za návštěvu.

ze slohových prací žáků 5.A vybrala Vladimíra Nepomucká, třídní učitelka

 

Kalendář akcí

ZOO Praha - Berušky

Celodenní výlet do ZOO Praha. S sebou batůžek, svačinku na celý den, pití, oběd. Příchod do MŠ do 8,00.

Den otevřených dveří v ZŠ

Dvě prohlídky s průvodcem (9 hodin; 16 hodin) 8.45-11.40 hodin možnost návštěvy některých vyučovacích hodin