5.B po stopách blahoslaveného Podivena

Ve čtvrtek 22. září jsme se jako třída 5.B vydali do Staré Boleslavi za legendou svatého Václava. Cestou autobusem jsme viděli spoustu zajímavostí. Například místo ve Kbelích, kde bylo uskutečněno první rozhlasové vysílání v ČSR. Upoutaly nás kapličky, které byly postaveny podél silnice. Dozvěděli jsme se, že tak byla vyznačena poutní cesta z Prahy až do Staré Boleslavi. Údajná vzdálenost by měla být délka Karlova mostu a postaveno jich bylo 44, my jsme jich napočítali 8. V Brandýse nad Labem jsme na náměstí z autobusu uviděli fontánu, která se jmenuje Slunce Rudolfa II. Po přejezdu ramen řeky Labe jsme vystoupili na stanici U Brány. Zde jsme počkali na paní průvodkyni a vydali se do kostela svatého Václava. Prohlédli jsme si kapli sv. Kosmy a Damiána, místo kde byl údajně zavražděn sv. Václav, když šel na ranní modlitbu. Navštívili jsme místo, kde nejdříve spočinuly ostatky sv. Václava a kde jsou dnes uloženy jeho atributy (zub a pramínek vlasů). Kostel je nově opraven a je zde vidět jeho postupný vývoj. Navštívili jsme také Bránu, která má nápis, abychom vstoupili, je tedy vítací a ne obranná. Zde je muzeum s nejstaršími vykopávkami z okolí. Naše kroky vedly ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie, kde pokračuje legenda o svatém Václavu. V těchto místech údajně ukryl jeho přítel (družník) památku na sv. Ludmilu, kterou dostala od sv. Cyrila a Metoděje při svém křtu a předala tento dar svému vnukovi Václavovi. Ten jej nosil stále u sebe. Po jeho smrti mu Podiven kovový obrázek Panny Marie s Jezulátkem sejmul a prchal, vrazi mu byli v patách, proto jej ukryl a to bylo právě v místě, kde se dnes kostel nachází. Musíme si představit, že zde v té době byly lesy, žádná pole, žádná ulice, žádné domy. Podiven byl dostižen a oběšen na stromě. V místě, kde se to stalo, stojí dnes ve Staré Boleslavi kaple blahoslaveného Podivena. Archeologové zde v minulosti našli kostru dospělého muže cca z 10. století… Ten přívěšek je vlastně Palladium země České. Údajně třetí nejdražší část našeho pokladu (korunovační klenoty, sarkofág sv. Maura). Palladium jsme si mohli i vyfotografovat. V informacích jsme si nakoupili malé upomínky a hlavně vizitky do našich cestovníčků.  Po malém občerstvení a protažení v parku u autobusového nádraží nás čekala zpáteční cesta. Výlet se nám vydařil, přálo nám i počasí a budeme se těšit na další.

z prací žáků 5.B Káji K., Vivien, Šandora, Kryštofa, Vojty, Vítka, Soni, Stely, Rózy, Káji S., Patricka vybrala a sestavila Vladimíra Nepomucká, třídní učitelka 5.B

 

 

Kalendář akcí

Návštěva pizzerie

Pizzerie Krakov

Akce třídy Broučci. Výroba vlastní pizzy. Doprava MHD, děti si vezmou batůžek, pití, svačinu. Návrat po obědě. Děti budou mít odhlášenou stravu na celý den.

Solná jeskyně

Letňany

Akce třídy Koťata - každé úterý od ledna do března návštěva solné jeskyně Letňany. Vstup 60 Kč, doprava MHD.

Jak se dělá pizza?

Ďáblice

Dopolední akce třídy Berušky. Ukázka výroby pizzy v provozovně Aroma Kebab Ďáblice.

Solná jeskyně

Letňany

Akce třídy Koťata - každé úterý od ledna do března návštěva solné jeskyně Letňany. Vstup 60 Kč, doprava MHD.