5.A byla na hvězdárně v Ďáblicích

Rádi se rozdělíme o několik poznatků o Sluneční soustavě a o naší hvězdárně.

Slunce má bílou barvu.  Největší sopka naší sluneční soustavy je Olympus Moons. Na Europě se nachází více vody než na Zemi. Neptun za několik miliónů let pohltí svou oběžnici Tritona. Na Marsu jsou stopy po korytech řek, ve kterých nejspíše před miliony let tekla voda. Planety mají jména po bozích a bohyních řeckých nebo římských. Teď již víme, že Venuše je nejlínější planetou naší sluneční soustavy, otáčí se opačně než ostatní planety, nachází se zde kráter pojmenovaný jménem Boženy Němcové, tako to, že ji můžeme vidět i za bílého de, jen vědět, kam se máme podívat.  Na Marsu nás zaujali prachoví čertíci, je to také nejlépe prozkoumaná planeta. Pozorovali jsme Sluneční kotouč dalekohledem, který je nejstarší v ČR. Hvězdárna jako jediná umožní pozorování pro lidi, kteří jsou na vozíku. Dozvěděli jsme se ještě další zajímavosti nejen o vesmíru, ale i o samotné naší hvězdárně. Bylo sice podmračené ráno, ale i výhled z Ládví byl zajímavý a příjemný.

Z prací žáků 5.A vybrala Vladimíra Nepomucká

 

Kalendář akcí

ZOO Praha - Berušky

Celodenní výlet do ZOO Praha. S sebou batůžek, svačinku na celý den, pití, oběd. Příchod do MŠ do 8,00.

Den otevřených dveří v ZŠ

Dvě prohlídky s průvodcem (9 hodin; 16 hodin) 8.45-11.40 hodin možnost návštěvy některých vyučovacích hodin